CLANEK
Jak se vyrábĂ elektronická hudba? (1. dĂl: Software)
Máme novou rubriku, která je pro vás všechny, kteřà byste takĂ© rádi skládali vlastnĂ elektronickou muziku! V tomto dĂlu se podĂváme pod pokliÄŤku vĂ˝roby tĂ©to hudby. ÄŚlánek je tedy urÄŤen tÄ›m z vás, jeĹľ zajĂmá, v jakĂ©m programu se tvořà hudba, kterou si stáhnete na Beatportu, iTunes a jinĂ˝ch serverech. ProfesionálovĂ© v tomto oboru naštÄ›stĂ nemajĂ ÄŤas psát tu komentáře a svĂ© názory, protoĹľe tvrdÄ› makajĂ ve studiu. :) Vy ostatnĂ, kdo zatĂm nevĂte, o co jde, dávejte pozor, zaÄŤneme se pomalu uÄŤit, jak to vlastnÄ› všechno funguje. S hudbou je to velmi podobnĂ© jako s pĹ™Ăpravou jĂdla - pokusĂme se vám velmi jednoduše vysvÄ›tlit základy a přÚtÄ› budeme pokraÄŤovat...
1. MusĂte mĂt vybavenĂ, na kterĂ©m hudbu stvoĹ™Ăte (PC, studiovĂ© monitory, zvuková karta, MIDI klávesy a dalšĂ)
2. PotĹ™ebujete takĂ© suroviny pro pĹ™Ăpravu - v našem pĹ™ĂpadÄ› samply (kicks, loops, percussions, fx, vocals)
3. Software by se vám taky hodil (jelikoĹľ se dá pĹ™irovnat k hrnci, ve kterĂ©m to všechno vaĹ™Ăte)
4. Znát recept (postup) je dĹŻleĹľitĂ©, bez nÄ›j to jen plácáte a nevidĂte vĂ˝sledek. (DoporuÄŤujeme kurzy Produkce)
5. KdyĹľ máte tohle všechno, zbĂ˝vá uĹľ jen zaÄŤĂt produkovat a sbĂrat zkušenosti.
KdyĹľ se pustĂte do produkce, je to obtĂĹľná cesta plná zkoušenĂ, začátky jsou totiĹľ nejtěžšĂ. OpÄ›t platĂ zlatĂ© pravidlo z Bible: "Ve mnoĹľstvĂ rádcĹŻ je záchrana!" (PĹ™ĂslovĂ 11:14) Ano, najĂt si uÄŤitele, je to nejlepšĂ, co mĹŻĹľete udÄ›lat, pĹ™edejdete mnoha zbyteÄŤnĂ˝m cestám, kterĂ© nikam nevedou.
Vyjmenujeme si 3 nejpouĹľĂvanÄ›jšà programy, ve kterĂ˝ch se elektronická hudba vyrábĂ a taky se dozvĂte, kdo v ÄŤem jede.
1. Ableton Live (Armin Van Buuren, Daft Punk, Kaskade)
Velmi vyspÄ›lĂ˝ a kvalitnĂ program na vĂ˝robu, vhodnĂ˝ i pro ĹľivĂ© vystupovánĂ. Je velmi flexibilnĂ, nejvÄ›tšà vĂ˝hodou je groove engine, kterĂ˝ je mimochodem v poslednĂ verzi Live 9 ještÄ› kvalitnÄ›jšĂ. Ve vÄ›tšinÄ› programĹŻ musĂ producent hledat smyÄŤky ve stejnĂ© rychlosti jako jeho projekt, ale v Abletonu je tohle minulost. Automaticky pĹ™izpĹŻsobuje rychlost i tĂłninu dle potĹ™eby.
2. Fruity Loops (Avicii, Afrojack, Martin Garrix)
TakĂ© velmi oblĂbenĂ˝ program na skládánĂ. VĂ˝hodou je jednoduchĂ˝ sekvencer v Ăşvodnà části, nicmĂ©nÄ› je docela nepĹ™ehlednĂ˝ v urÄŤitĂ˝ch nastavenĂch. Program se bÄ›hem let velmi vyvinul a nynĂ ho pouĹľĂvajĂ i zahraniÄŤnĂ hvÄ›zdy. Spousta producentĹŻ si pochvaluje levĂ© okĂ©nko, ve kterĂ©m listujĂ mezi samply a majĂ tak všechno na jednom mĂstÄ›.
3. Logic Pro (Swedish House Mafia, Chemical Brothers, Josh Wink)
Klasika od Apple, velmi kvalitnĂ DAW, kterĂ˝ nabĂzĂ Ĺ™adu moĹľnostĂ. OpÄ›t se k nám dostalo, Ĺľe producenti si pochvalujĂ mixpult v Logicu, kterĂ˝ je velmi pĹ™ehlednĂ˝ a graficky dobĹ™e zpracovanĂ˝, Logic, stejnÄ› jako ostatnĂ software, podporuje MIDI a všechny potĹ™ebnĂ© funkce.
Tak jsme si to shrnuli. 3 nejvĂce pouĹľĂvanĂ© programy. KterĂ˝ si zvolĂte, je jen na vás. DoporuÄŤujeme zkusit vĂce programĹŻ a vybrat si ten nejoblĂbenÄ›jšĂ, jelikoĹľ v nÄ›m mĹŻĹľete pracovat celĂ˝ Ĺľivot (v tom lepšĂm pĹ™ĂpadÄ›). PĹ™eci jen vyhovuje kaĹľdĂ©mu nÄ›co jinĂ©ho. StejnÄ› jako si kaĹľdĂ˝ vybere jinĂ© auto, ale všechny jezdĂ po silnici. PřÚtÄ› si ukážeme, jak se pokládajĂ základnĂ stavebnĂ kameny skladby. Od zvuku kopáku aĹľ po mastering. PĹ™eji vám, aĹĄ si zvolĂte správnĂ˝ program, ve kterĂ©m se vám bude pohodlnÄ› a rychle pracovat. Nebojte se do programu investovat penĂze. VrátĂ se vám! Taky si pĹ™edstavte, kolik dalo práce vytvoĹ™it program, který nenĂ jednoduchĂ© ani pochopit, natoĹľ vyrobit...
Milan Cejpek (14.1. 2014)
foto: archiv